ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Peygamberler Diyarı Şanlıurfalı Gençler Ecdadının İzinde

Müdürlüğümüze bağlı 13 ilçemizde lise son sınıfta okuyan 5400 öğrencimiz, Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna’nın himayesinde başlatılan “Peygamberler Diyarı Şanlıurfalı Gençler Ecdadının İzinde” adlı gezi programı çerçevesinde Çanakkale ve İstanbul’u gezmeye başladı.
Peygamberler Diyarı Şanlıurfalı Gençler Ecdadının İzinde

Müdürlüğümüze bağlı 13 ilçemizde lise son sınıfta okuyan 5400 öğrencimiz, Şanlıurfa Valimiz Güngör Azim Tuna’nın himayesinde başlatılan “Peygamberler Diyarı Şanlıurfalı Gençler Ecdadının İzinde” adlı gezi programı çerçevesinde Çanakkale ve İstanbul’u gezmeye başladı.

Okullarımızda görev yapan rehber öğretmenler eşliğinde 170 öğrencilik gruplar halinde düzenlenen gezilerin ilki 30 Eylül Cuma günü başladı. Şanlıurfa Valiliğinin koordinesinde; Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Haliliye, Karaköprü ve Eyyübiye ilçe belediyesi ve Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürlüğü katkılarıyla düzenlenen gezilerde öğrenciler ilk önce havayoluyla gittikleri İstanbul’da tarihi yerleri gezerek karayoluyla ile Çanakkale’ye geçti. Çanakkale destanının yazıldığı yerleri ziyaret etme imkânı bulan öğrencilerimiz sosyal medya üzerinden mesajlar yayınlayarak gezi için emek veren başta Valimiz ve Belediye Başkanlarımıza teşekkür dileklerini ilettiler.

Öğrencilerimizin Çanakkale gezilerini ziyaret eden Valimiz Güngör Azim Tuna; “Peygamberler Diyarı Şanlıurfalı Gençler Ecdadının İzinde” adıyla düzenledikleri gezide; gençlerin, vatan için verilen mücadeleyi yerinde öğrenmelerinin, milli birlik ve beraberlik duygusunun aşılanmasının önemine değinerek, “Daha önce Çanakkale’yi gezme fırsatı bulamamış öğrencileri öncelikle gezi programına aldık. Vatan uğrunda can vererek şehit olan ecdadın torunlarının da bugün aynı vatan aşkıyla dolu olduğunu gördük. Vatan, millet ve bayrak sevgisini gençlerimize aşılamak, ecdadın bizlere bıraktığı kutsallığın farkındalığını yaşatmak, başlıca amaçlarımızdandır.” Dedi.

 Konu ile ilgili İl Milli Eğitim Müdürümüz sayın Metin İlci: Ecdadımıza yapılan bu gezinin öğrencilerimizde Vatan için hangi bedellerin verildiği şuurunu kazandırmaya yöneliktir. Bu bedellerin günümüzde de verilmeye çalışıldığını 15 Temmuz darbesi ile bir kez daha gördük. Gençlerimiz Tarih ve Şehit kokan bu diyarları gezdikçe Milli ve Manevi değerlerine sahip çıkarak Vatanımızın gerçek sahipleri olduklarını göstereceklerdir.

 Profesyonel rehberler eşliğinde geziye katılan öğrencilerse düzenlenen gezinin, vatan sevgisinin ne denli yüce bir sevgi ve fedakârlık kaynağı olduğunu Çanakkale’de daha iyi anladıklarını belirterek, gezide emeği geçen başta Valimiz Güngör Azim Tuna olmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol ve Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli’ye teşekkür ettiler.

 

Günde 170 öğrencinin katıldığı “Peygamberler Diyarı Şanlıurfalı Gençler Ecdadının İzinde” adlı gezi programına toplamda 5 bin 400 öğrencinin dahil edilmesi hedefleniyor. Gezi programının ikinci etabında ise lise çağında olup örgün eğitimden faydalanamayan gençlerin gezilere dahil edilmesi planlanıyor.

12-10-201612-10-201612-10-2016

12-10-2016 

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.