ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Atla Terapi Merkezi" İşbirliği Protokolü imzalandı.

"Atla Terapi Merkezi" İşbirliği Protokolü imzalandı.
"Atla Terapi Merkezi" İşbirliği Protokolü imzalandı.

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Türkiye Jokey Kulübü ile ortak program hazırlayarak engelli çocuklar için "atla terapi" eğitimlerine başlıyor.

İmzalanan işbirliği protokolü ile öğrencilerde yeni ilgi alanları oluşturmak, etkileşimli, uygulamalı ve eğitsel yöntemlerle bireysel ilgi, beceri ve farkındalıkları artırmak, sosyal alanlarda öğrencilerin gelişmelerine katkı sağlamak amaçlanıyor.  Ayrıca Atla terapi yoluyla, özel gereksinimli öğrencilerin, denge kontrolünü, motor gücünü, koordinasyonunu, duyusal entegrasyonunu, kendilerine olan özgüvenlerini, sosyal becerilerini geliştirmek ve dil gelişimlerini artırması planlanıyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Şanlıurfa Hipodrom Müdürü Mehmet Kazoğlu;

“ATLA TERAPİ MERKEZİ ENGELLİ ÇOCUKLARA OLDUKÇA FAYDA SAĞLIYOR”

Şanlıurfa ve Türkiye’de birçok engelli vatandaşın bulunduğunu, bunun tüm toplumun ortak sorunu olduğunu ifade etti. Bu konuda çözümler üretmek için toplumun tüm kesimine görev düştüğünü kaydeden Kazoğlu, "Bizde TJK olarak engelli vatandaşlarımıza faydalı olabileceğine inandığımız bu merkezi faaliyete almış bulunmaktayız. Atla Terapi Merkezi’nde engelli çocukların kas perdesini normalize etmek, denge reaksiyonlarını geliştirmek, baş ve gövde kontrolü sağlamak, koordinasyon, sosyal yaşam, arkadaşlık ve paylaşım duygularını geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.
Atla terapinin engelli çocuklar üzerinde olumlu etkiler sunduğuna dikkat çeken Kazoğlu, şöyle konuştu:
“Atla terapi, fiziksel Kazanımlar, öğrenme kazanımları, sosyal kazanımlar, psikolojik kazanımlar oluşturuyor. Şanlıurfa Hipodromu Atla Terapi Merkezi’nin engelli çocuklar adına fayda sağlayabildiği, onların topluma kazandırarak sosyalleştirdiği bireyler haline getirmek amacıyla kurulmuş olan bu tesis bölgedeki engelli çocuklara ve ailelerine son derece fayda sağlayacaktır. Bu kapsamda Milli Eğitim Müdürlüğümüzle yapmış olduğumuz bu işbirliği son derece önemlidir.” Dedi.

Konu ile alakalı açıklama yapan İl Mili Eğitim Müdür vekili Erdal Şekeroğlu ise yaptığı açıklama da ;

“ÖZEL GEREKSİNİMLERİ OLAN BİREYLERİN BU TÜR EĞİTİMLERE İHTİYACI VAR”
Öncelikle bu işbirliği protokolü ilimize hayırlı olsun. 2 yıl boyunca Engelli öğrencilerimizi Atla Terapi Merkezi’ne yönlendirerek özel gereksinimleri olan bireylerin bu tür eğitimlere ihtiyacının olduğunu ifade etti.

 

Ayrıca ; Müdürlüğümüze bağlı kurumlarda özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerimiz belirleyerek onları bu tarz etkinliklere yönlendirerek tedavi etmeyi planlıyoruz.  Özel olarak yetiştirilmiş atlar ve uzman fizyoterapistler eşliğinde terapatik seanslarla fiziksel, zihinsel ve duygusal bozukluğu olan çocukların gelişimine katkı sağlayan At’la Terapi Merkezi, haftanın 3 günü tedavisine doktor raporuyla izin verilen tüm engelli çocuklar ücretsiz olarak yararlanabileceklerini belirten Şekeroğlu, ayrıca diğer zamanlarda belirlenen 20 kişilik gruplarla Hipodrom gezileri vb aktiviteleri planlayarak öğrencilerimize yan yürüyüş gibi aktivitelerle sosyalleşme imkânı sağlayacağız dedi.10-11-201710-11-2017

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.