ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Şanlı Çanakkale’ye Ecdadın İzinde” adlı proje tüm hızıyla sürüyor.

Şanlıurfa Valiliği himayesinde Büyükşehir, Haliliye, Eyyübiye ve Karaköprü Belediye Başkanlıklarının katkılarıyla 12. sınıf lise öğrencilerimize yönelik başlatılan “Şanlıurfa’dan Şanlı Çanakkale’ye Ecdadın İzinde” adlı proje tüm hızıyla sürüyor.
Şanlı Çanakkale’ye Ecdadın İzinde” adlı proje tüm hızıyla sürüyor.

İlimiz son sınıfta okuyan lise öğrencilerimize yönelik başlatılan İstanbul ve Çanakkale gezilerinden oluşan turların hafta sonu yapılan Çanakkale etabına,  Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, ilçe belediye başkanları, İl Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ ve milli eğitim müdür yardımcılarıda katılarak, öğrencilerin yaşadığı duyguya ortak oldu.

Şanlıurfa’daki kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile sivil toplum kuruluşları, dernek temsilcileri, yerel ve ulusal basın temsilcilerinin de eşlik ettiği öğrenciler, simülasyon merkezi ve müze ziyaretlerinin ardından akşam yemeği için Çanakkale Denizevi’ne geçti.

İstanbul’daki gezilerini tamamlayıp Çanakkale´ye geçen erkek öğrencilerimiz ile Şanlıurfa’dan Çanakkale’ye uçakla gelen kız öğrenciler, Çanakkale’deki şehitliklerde dualar ederek, ecdadının bıraktığı emanete sahip çıktı. Şehitler Anıtı’nda hep bir ağızdan, “Aziz vatanı her şartta savunacakları ve her ne pahasına olursa olsun bu topraklara düşman ayağı bastırmayacaklarına” dair ant içen öğrenciler, farklı kentlerden gelen diğer ziyaretçilerin duygu dolu anlar yaşamasına sebep oldu. Öğrencilerin bu antları Şanlıurfa´dan ziyarete katılan kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerini duygulandırıp bu projenin gençlerimizi ne kadar etkilediğini belirterek bundan sonra ki yıllarda da aynı duyarlılıkla öğrencilerimizin tarihine ve geçmişine sahip çıkmaları için bu tarz projelerin yapılması gerektiğini belirttiler.

Konu ile alakalı İl Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ; Gençlerimizin iyi bir geleceğe sahip olması için Çanakkale ruhunu çok iyi okumaları gerekitğini, bu ruhu anlayabilmeleri içinse bu tarz gezilerin çok büyük öneme sahip olduğunu belirtti. Bu gezilerde öğrencilerimize destek veren başta valimize ve akabinde belediye başkanlarına teşekkürlerini ileten İLCİ; Biz bugün burada bir daha dönmemek üzere gidenlerin, tarih yazdığı en gerçek en şerefli kahramanları yad etmek üzere Çanakkale şehitlerini hatırlamak üzere huzurunuz da, buradayız. Çanakkale’de çok değil 100 yıl önce 100 binlerce vatan evladı, bu vatanın bedelini ödemek üzere Çanakkale’ye çağrılmıştır. Amacımız geçmişteki savaşların zaferleriyle mutlu olmak değil, eğer amaç vatan savunmasıysa, eğer amaç hürriyet davasıysa, bir ölüm kalım mücadelesiyle, buna savaş diyemezsiniz ve bunu anlatmak boynumuzun borcudur. Çünkü; Vatan dediğimiz bu toprak, diyeti ağır ödenmiş bir topraktır. Bana deseler ki, Çanakkale’yi üç kelimeyle anlatın. Derdim ki, geldiler, gördüler ve döndüler.. Çanakkale’yi, Çanakkale yapan gelenler değil..! Çanakkale’yi Çanakkale yapan, gelenleri karşılayan asil ruhtur. O öyle bir ruhtur ki, çelik ve barut; inancın, imanın ve azmin karşısında yenik düşmüştür. O öyle bir ruhtur ki çocuklar, ben esir yaşamaktansa, özgür ölmeyi yeğlerim diyen insanların ruhudur. Davaları büyüktü, vatan davasıydı. Çanakkale öyle bir yer ki, yokluk varlığı, maneviyat maddiyatı ve özgürlük sömürgeyi yenmiştir. Esaretin zinciri burada kırılmıştır. Ve o gidenler, o yüz binler , canlarını hiç düşünmeden bu toprağa verenler için yüce Allah diyor ki “Onlara ölü demeyiniz, onlar diridirler” ve ben diyorum ki, şu an bizi izliyorlar ve buradalar, yanımızdalar ve onların taşıdığı o asil ruh, biliyorum ki gençler, bizim damarlarımızda. O ruhun  kıpırdanışlarını hissediyorum, onlara ölü demeyiniz diyerek Çanakkale zaferinde gençlerin ne kadar etkin olduğunu ve şuan da burada bulunan gençlerin ecdadının izinde yürüdüklerini gördüğünü ve bu kutlu yürüyüşün ilerleyen yıllarda da devam etmesi gerektiğini belirtti.

“Şanlıurfa’dan Şanlı Çanakkale’ye Ecdadın İzinde" projesi kapsamında akşam yemeğinde öğrencilere seslenen Vali Tuna, “Sevgili gençler, öncelikle bu akşamki organizasyonda bize eşlik eden sayın valimize teşekkür ediyorum. Burada büyük bir buluşmayı gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Burada, hem Şanlıurfa’nın 393 Çanakkale şehidini, hem de ülkemizin dört bir tarafından hatta sınırlarımızın ötesinden buraya kadar gelip savaşan şehitlerimizi ziyaret ettik. Onların şehit düştüğü topraklarda ruhlarına Fatiha okuduk. Buradaki topraklar; Urfalının, Sinoplu’nun,  Karslı’nın yani hepimizin ortak vatanı. Neden? Çünkü burada bizim dedelerimiz savaşmış, şehit düşmüş ve bedel ödemişler. Aynı şekilde Kafkas cephesinde, aynı şekilde Ortadoğu’da… Bu ülkede yaşayan insanlar olarak hepimizin ortak paydası kesinlikle  Çanakkale’dir. Çanakkale ruhu, bizi biz yapan değerlerdir. Milletimiz, 100 yıl önce birlikte nasıl mücadele ettiyse, şehitler vererek onları geri püskürttüyse, yine aynını 15 Temmuz’da bu ülkeyi işgal etmek isteyenlere fırsat vermeyerek, genci yaşlısıyla sokaklara dökülerek, kendi milli iradesine sahip çıkarak, aynı ruhu ortaya koymuştur. Böyle şanlı bir ecdadın torunları olarak bizlerde üzerimize düşeni inşallah yapacağız. Onların emanetini daha iyi bir noktaya taşımak için, bu ülkeyi Dünya’nın en gelişmiş ülkeleri arasına sokacağız ve çocuklarımıza da bu ruhu aşılayacağız” dedi.

Şanlıurfalı öğrencileri Çanakkale’de ağırlamaktan memnun olduklarını belirten Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’da, “Türk Milleti’nin saygıdeğer evlatları; sizleri ilimizde ağırlamaktan büyük bir onur ve memnuniyet duyuyoruz. Hepiniz şehitler diyarı Çanakkale’ye hoş geldiniz. Çanakkale ve Şanlıurfa, sadece yüzyılımız içerisinde bir çok olaya sahne olmuş kentler değil, onun da ötesinde, mazisi çok daha geriye giden köklü bir tarihe ve kültüre sahip olan kentlerimizdir. Bizim bu değerlerimizin kaynağı; geleceğe dair attığımız her adımda yolumuzu aydınlatan Milli ruhtur. Milli ruhu, bir mucizeye imza atarak, bu topraklarda huzur içinde yatan 250 bin vatan evladımız var etmiştir. Bunun en büyük kanıtı da, Edirne’den Ardahan’a, Şanlıurfa’dan İzmir’e kadar, her aileden en az bir şehit olmasıdır. Şanlıurfa’da bu savaşta en çok şehit veren illerimizden birisidir. 1915’te şahlanan bu ruh, Urfa’nın verdiği kurtuluş mücadelesinin de 15 Temmuz Demokrasi zaferimizin de kaynağıdır. Bu vesileyle şehitler diyarından Şanlıurfa’ya en derin saygı, sevgi ve muhabbetlerimi yolluyorum” şeklinde konuştu.

  Tavlı, ayrıca, Çanakkale’deki öğrencilerin de önümüzdeki günlerde Şanlıurfa’ya ziyarette bulunacaklarını ifade ederek öğrencilerimiz ile çay içerek sohbet edip bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

27-10-201627-10-201627-10-201627-10-201627-10-201627-10-201627-10-201627-10-2016

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.