ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ŞANLIURFA 1. ÖZEL EĞİTİM BULUŞMALARI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Özel Eğitime ihtiyacı olan öğrencilerimizin hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla Şanlıurfa 1.Özel Eğitim Buluşmaları kapsamında ilgili Kamu ve Sivil Toplum Kuruluşları ile kahvaltıda bir araya gelindi.
ŞANLIURFA 1. ÖZEL EĞİTİM BULUŞMALARI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Gerçekleştirilen toplantıya Şanlıurfa Valisi İzzettin KÜÇÜK´ ün yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Şube Müdürü Şükran BÜYÜKHAN, Merkez İlçe Milli Eğitim Müdürleri, İlgili Kamu Kuruluş Temsilcileri, STK Temsilcileri, Özel Eğitim okullarında görevli idareci ve öğretmenler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ; ´´Özel Eğitimde farkındalık oluşturmak ve diğer kamu kurumlarıyla ve sivil toplum kuruluşlarıyla koordineli bir şekilde çalışmak ve kaynaşmak amacıyla bir araya gelmiş bulunmaktayız. Geçmişten günümüze doğru bakıldığında şu an engelli vatandaşlarımızın, engelli öğrencilerimizin daha iyi şartlarda eğitim gördüğüne şahit oluyoruz. Bugün engelli öğrencilerimizin kendilerini fert olarak görmelerine vesile oluyoruz. Geçmişte gönüllü ev mahkumları statüsünde olan bireyler günümüzde birçok alanda onlara hizmet verilerek bunların eğitilmesine, sosyal bir kişilik kazanmasına ve sosyal ortamlarda kendilerine rol edinmelerine vesile olmuştur. Bizde İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bu işe vermiş olduğumuz önem neticesinde bugün İlimizde birçok Özel Eğitim Okullarının açılmasına katkı sağlamış bulunmaktayız. Bu kapsamda son üç yıl içerisinde Görme Engelliler, İşitme Engelliler ve Özel Eğitim ve Uygulama Okullarımız ile çocuklarımıza hizmet vermeye başlamıştır. Özellikle bu okullarımızda eğitim veren fedakar öğretmen arkadaşlarımı tebrik etmek istiyorum. Bugün burada gerek kamuoyu ile gerek sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte bizim eksik bıraktığımız yada yetişemediğimiz veya bizim göremediğimiz farklı bir istekleri varsa bunları konuşup bu vesile ile bu bireyleri topluma kazandırma, onların sosyalleşmelerini arttırmaya yönelik tedbirler almaya, böylelikle bu bireylerin gönüllerine ve yüreklerine dokunabilmek amacıyla bugün buradayız. Bu toplantının düzenlenmesine katkı sağlayan tüm arkadaşlarıma teşekkür eder, saygılar sunarım.´´ dedi.

Şanlıurfa Valisi İzzettin KÜÇÜK ise yaptığı konuşmada; ´´Özel Eğitim alanlarıyla ilgili olan bu toplantıda özellikle İl Milli Eğitim Müdürüme ve tüm emeği geçen arkadaşlara teşekkürlerimi sunarım. Bir toplumun gücü hiçbir zaman milli gelirin yüksekliği ile milli sanayinin gelişmesiyle, sanatsal başarıyla ölçülmez. Bir toplumun gücü o toplumda yaşayan fakirlere, mağdurlara, engellilere ne kadar çok sahip çıkılıyorsa ve eşit davranılıyorsa o toplum güçlü toplumdur. Toplumun gücü, milletin gücü kendi toplumuna insanına sahip çıkmakla alakalıdır. Değerli hemşerilerim devletimiz özellikle son yıllarda engelli vatandaşlarımıza sahip çıkılması hususunda onların huzurlu yaşamlarını desteklemesi hususunda büyük adımlar başlatmıştır. İl Milli Eğitim Müdürümün bahsettiği gibi engelli vatandaşlarımız için çok sayıda okul açıldı. Bunun yanında bakım parası diye bir düzenleme getirildi. Yani aile fertlerinden birisi bakıma muhtaçsa devletimiz o aileye  bakıma muhtaç bireyin bakımı için destek veriyor. Bu uygulama bir çok ülkede yoktur. Ayrıca son zamanlarda engeli vatandaşlarımız için çevre düzenlemeleri yapılıyor. Hayat zor, engelsiz bireyler içinde bu böyledir. Engelli için bu zorluk beş kat daha fazla. Bunun farkında olmamız lazım. Allah tarafından bağışlanan bir hayat vardır. Engellilerinde kendi varlıklarını kabul ettirecekleri alanların olması lazım. Kendi acısını duyana canlı denir, başkasının acısını duyana insan denir aradaki fark bu. Bu programı düzenleyen İl Milli Eğitim Müdürümüze, çalışma arkadaşlarına huzurlarınızda teşekkürlerimi iletiyorum. İnşallah engelliler için daha kolay, daha yaşanılabilir bir şehir yaratmakta bu toplantı vesile olur. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor, saygı ve sevgi ile selamlıyorum.´´ dedi.

Toplantıya daha sonra ilgili kurumların sunumlarıyla devam edildi.

30-04-201630-04-201630-04-201630-04-201630-04-201630-04-201630-04-2016

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.