ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ŞANLIURFA´ DA İL GENELİ I.DÖNEM TEOG (TEMEL EĞİTİMDEN ORTAÖĞRETİME GEÇİŞ) DEĞERLENDİRMESİ TAMAMLANDI

ŞANLIURFA´ DA İL GENELİ I.DÖNEM TEOG (TEMEL EĞİTİMDEN ORTAÖĞRETİME GEÇİŞ) DEĞERLENDİRMESİ TAMAMLANDI

      Eğitimde ölçme, eğitim sürecinde öğrenciye kazandırılması öngörülen hedef ve davranışların ne ölçüde kazandırıldığının çeşitli araçlar yardımıyla ortaya konulmasıdır.Ölçme ve değerlendirme, öğretimi tamamlayan bir süreçtir. Bir öğretim programı etkili bir öğretim hizmeti ile uygulanırken bir yandan da uygulamanın her adımında gerçekleşen ürünlerin incelenmesi, öğretme-öğrenme sürecinin istenen ürünleri verip vermediğinin izlenmesi gerekir.Ölçme ve değerlendirme öğretimin vazgeçilmez bir parçasıdır. Öyle ki ölçme ve değerlendirmesiz bir öğretim neredeyse düşünülemez.

Bilindiği gibi İlimiz öğrenci sayısı bakımından ülkemizin 4. sırasındadır. Bu yıl 26-27 Kasım 2014 tarihlerinde yapılan, 2014 Yılı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması (TEOG) I.Dönem Ortak Sınavlarına İlimizden toplam 43.361 öğrenci katılmıştır.

Bu amaçla sınavlara katılan tüm öğrencilerimizin genel durumlarını değerlendirebilmek amacıyla 13 İlçemizde tüm ortaokul müdürleriyle birebir görüşme planlaması yaptık. Bu kapsamda Eyyübiye İlçemizdeki toplam 60 okul idarecimizle İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Mahmut AKSOY, Haliliye İlçemizdeki toplam 51 okul idarecimizle İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Abdulkerim YAVUZ, Karaköprü, Akçakale ve Suruç İlçelerimizdeki toplam 78 okul idarecimizle İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız M.Arif KIRIKÇI, Birecik ve Ceylanpınar İlçelerimizdeki toplam 48 okul idarecimizle İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Sadullah GENCER,  Bozova İlçemizdeki toplam 27 okul idarecimizle İl Milli Eğitim Şube Müdürümüz Fevzi ÇELİK, Halfeti İlçemizdeki toplam 22 okul idarecimizle İl Milli Eğitim Şube Müdürümüz  Cumali YILMAZ, Harran İlçemizdeki toplam 55 okul idarecimizle İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Mehmet ERCAN ve İl Milli Eğitim Şube Müdürümüz  Fevzi ÇELİK, Hilvan İlçemizdeki toplam 13 okul idarecimizle İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Mehmet ERCAN, Siverek ve Viranşehir İlçelerimizdeki toplam 129 okul idarecimizle İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Ömer POLAT, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Mahmut AKSOY ve İl Milli Eğitim Şube Müdürümüz  Fehmi GÖV her okul idarecimizle birebir görüşme imkanı sağladılar. Bu görüşmelerde;

          Okullardaki eğitim – öğretim faaliyetlerinin, Milli Eğitimin amaçlarına, okulun özel amaçlarına ve eğitimde ölçme değerlendirme yöntem ve tekniklerine uygun olup olmadığını sürekli izlemek; bu konudaki olumsuzlukları ortadan kaldırmak için gerekli önlemler almak, başarısızlığı değil, başarıyı ölçmek, öğrenme- öğretme sürecinde olup bitenleri yakından izlemek, geliştirmek, başarının ölçülmesinde; sadece bilgi basamağı değil, daha üst basamaklara yönelik en uygun ölçme yöntem ve tekniklerini kullanma konusunda öğretmenlerimize destek sağlamak, yapılan değerlendirmeler yoluyla amaç, hedef davranışları gözden geçirilip, öğrenci özelliklerine uygun hale getirebilmek; eksik ve yanlış öğrenilenler dikkate alınarak, ileriki çalışmaları planlayabilmek, Bu sayede içerikten, yöntemden, ortamdan kaynaklanan olumsuzluklar giderilerek,  doğru ve etkili dönütlerle öğrencilere gerekli rehberliği yapmak amaçlanmıştır.

          Ayrıca yapılan görüşmelerde her bir okulumuzun kendi içindeki durumu, öğrencilerimizin derslerdeki başarıları incelenmiştir. İlimizde sınava giren öğrencilerin çok fazla olması, okul imkanları dışında pek çoğunun ideal çalışma ortamlarına sahip olmaması, sınav kaygı düzeyinin yüksek olması, hızlı öğretmen sirkülasyonu, mevsimlik işçi göçünün fazla olması gibi sebepler hedeflediğimiz başarıyı yakalamamızı engellese de toplam 26 öğrencimizin 120 net yapması, 60 öğrencimizin ise 116 ile 119 arası net yapması geleceğe dair umutlarımızı arttırmış, doğru yolda olduğumuzu daha fazla aşk ve şevkle çalışmamız gerektiğini göstermiştir.

İlimiz de hedeflediğimiz ideallere ulaşabilmek için bu ve buna benzer çalışmalarımız artarak devam edecektir.

     Metin İLCİ

Milli Eğitim Müdürü

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.