ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ŞANLIURFA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM PROJELERİNDE DOĞU VE GÜNEYDOĞUNUN PARLAYAN YILDIZI OLACAK

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 2 yıldır yürüttüğü etkili çalışmalar meyvesini vermeye başladı. 
ŞANLIURFA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM PROJELERİNDE DOĞU VE GÜNEYDOĞUNUN PARLAYAN YILDIZI OLACAK

     İlimiz eğitim kurum ve okulları 2015-2016 yılı Türkiye Ulusal Ajans Avrupa Birliği (AB) destekli Erasmus Plus kapsamında sunulan proje başvuruları sonucunda 16 projeyle 3 Milyon TL’lik fon girişi sağladı. İlimizdeki 400’e yakın öğretmen ve öğrenci bu yıl içinde eğitim, işbaşı izleme ve staj için Avrupa Ülkelerinde olacak. 

     İl Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ yaptığı açıklamada; ´´Özellikle 2014 Yılı Erasmus+ Karma Okul Eğitimi Stratejik Ortaklıklar (KA2) kapsamında Türkiye’deki başvurular arasında sadece 7 İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün projesi kabul olmuşken;  2015 yılında ise 11 İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün projesi kabul olmuştur. Kabul olan bu projeler arasında ise Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu konudaki başarısını iki yıldır üst üste koruyan sadece 2 ilden biri olma başarısını elde etmiştir. Müdürlüğümüzün 2015 yılı başvuruları kapsamında sunduğu robot ve mekatronik alanında Uzman İrlandalı ve İtalyan Üniversite ve Eğitim Kurumlarıyla yürüteceği 124 bin Avroluk bütçeli STEM: Geleceğin Mühendisleri Projesi İlimiz için güzel sonuçlar vaat ediyor. Karaköprü Ortaokulu ve Gap Teknik Meslek Lisesi STEM robot atölyesinde öğrencilerimiz uyarlanabilir robot setleriyle mühendisliğin temelini ve robotiği keşfedecek olup STEM eğitimine katılacak öğretmenlerimiz geleceğin mühendislerine katkıda bulunma fırsatını yakalayacaklardır.´´ dedi. Bu yıl Okul Eğitimi Personelinin Öğrenme Hareketliliği (KA1) alanında yapılan toplam 1916 başvurudan 88 proje kabul edilirken yedek listelerin de kabulüyle bu sayı 474’e ulaşmıştır.  Stratejik ortaklıklar (KA2) alanında ise toplam 829 başvuru arasından okullar ve karma ortaklıklarda toplam 48 projeye bütçe ayrılmıştır.  İlimiz her iki alanda da başarılı projeler uygulamaktadır.

     Yine İlimizin başarı ile yürüttüğü ´´Eğitimde Başarıyı Arttırma Projesi´´ kapsamında yazılan ´´Eğitimde Koçluk ve Liderlik´´ konulu projemizle 30 öğretmen ve idarecimiz İspanya ve Almanya’da bu alanda kurs alacak ve yurt dışındaki kurumlarda iş başı izleme fırsatı bulacaklardır. Bu da ilimizin eğitim, öğretim, yönetim çalışmalarının daha etkili yürütülmesi ve kurumun uzun vadeli stratejik planına, vizyonuna büyük katkı sunacaktır.

     Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü projelerden sorumlu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet ERCAN ´´ 2014-2015 eğitim yılında da aynı bu sene olduğu gibi 16 projeye imza atan eğitim kurumlarımızın öğretmen ve öğrencileri Avrupa ülkelerinde staj, eğitim, kurs ve gözlem faaliyetlerini gerçekleştirdi. Böylelikle son 2 yılda Şanlıurfa’daki okullarımız toplam 32 projeye katılmış ve İlimizin eğitimine yaklaşık 6 milyon TL’lik katkı sağlamış olduğunu” belirtti.

     İlimizde 2015 yılı için Ar-Ge rehberliğinde hazırlanan toplam 25 başvurudan 16’sı Ulusal Ajans tarafından açıklanan sonuçlara göre hayata geçme imkânı bulduğunu belirten Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ projelerin hazırlanıp sunulmasında emeği geçen tüm takım arkadaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ederek başarıların devamını diledi.

25-12-201525-12-201525-12-201525-12-2015

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.