ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü İlk Yardım Eğitim Merkezimiz Tarafından İlimiz Okul/Kurumlarında Çalışan Öğretmenlerimize İlk Yardım Eğitim Kursları Verildi

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü İlk Yardım Eğitim Merkezimiz Tarafından İlimiz Okul/Kurumlarında  Çalışan Öğretmenlerimize İlk Yardım Eğitim Kursları Verildi

 Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü İlk Yardım Eğitim Merkezimiz Tarafından İlimiz Okul/Kurumlarında  Çalışan Öğretmenlerimize İlk Yardım Eğitim Kursları Verildi

Bakanlığımızca öğretmenlerimize İlk Yardım bilincinin geliştirilmesi, bilinçli müdahalelerin yapılması amacıyla Milli Eğitim Bakanımız Sn. Ziya SELÇUK önderliğinde 2021 ocak ayı itibariyle ilk yardım eğitim seferberliği başlatılmıştır.

Okullarda çocukların güvenliğini daha da artırmak amacıyla başlatılan "İlk Yardım Eğitimi Seferberliği" kapsamında verilen eğitimlerle, öğretmenler tehlikeli ve ani bir durumda öğrencilere ilk etapta ulaşmayı ve ivedi bir şekilde sağlık desteği sunabileceklerdir.

Bu kapsamda Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü İlk Yardım Eğitim Merkezimiz tarafından ilimiz okul/kurumlarında  çalışan 656 öğretmenimize ilk yardım eğitim kursu verilmiş olup öğretmenlerimizin bu konuda bilgi sahibi olmaları sağlanmıştır.

İş Yeri Güvenliği Ve Sağlığı (İSGB) mevzuatına göre az tehlikeli işyeri sınıfına giren kurumlarda; çalışanların 20'de 1, tehlikeli işyeri sınıfına giren kurumlarda; çalışanların 15'te 1 oranında ilk yardım eğitimini alan bir çalışanın bulundurulması  gerekmektedir. Bu bağlamda MEB bünyesindeki kurumlarda çalışan personelimize İlk yardım eğitimi vermek üzere Türkiye genelinde Bakanlığımız Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü, İSGB koordinatörlüğünde ve Sağlık Bakanlığı denetiminde 82 İlk Yardım Eğitim Merkezi açılmış olup faaliyetlerini 2017 den itibaren sürdürmektedir.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü İlk Yardım Eğitim Merkezimiz tarafından düzenlenen İlk Yardımcı belgelerinin bir kısmı Sağlık Bakanlığı onaylı, bir kısmı ise Kızılay Derneği onaylıdır.

İlk Yardımcı: Belge geçerlilik tarihi süresince (3 yıl), olay yerinde hasta/yaralıya müdahale etme yetkisine sahip olan kişidir.

Kursumuz 2 gün olup teorik ve uygulamalı eğitimleri içermektedir. Kurs sonunda İl Sağlık Müdürlüğü tarafından belirlenen sınav denetmen ekibi tarafından teorik ve uygulama sınavları sonucunda başarılı kursiyerlere ilk yardımcı belgesi verilmektedir.

İlk Yardım Eğitim Merkezimiz olarak, bu güne kadar yapmış olduğumuz eğitimlerde basit ama hayati öneme haiz bilgilerimizi meslektaşlarımızla paylaşmanın önemini biliyoruz. Hayata dokunduğumuzun farkındayız. Bu şevk ve azimle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

 

 

31-05-202131-05-202131-05-202131-05-202131-05-202131-05-202131-05-2021

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.