ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Belma TUĞRUL ile Okul Öncesi Öğretmenlerini Buluşturdu

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Belma TUĞRUL ile Okul Öncesi Öğretmenlerini Buluşturdu

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE birimi yaptığı çalışmalar ile kendilerinden sonra gelenlere örnek teşkil eden değerli isimleri, eğitimciler ile bir araya getirmeye devam ediyor.

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü konferans salonunda gerçekleşen seminere; Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Abdulkerim YAVUZ, Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin KOTAMAN ve çok sayıda Okul Öncesi öğretmeni katıldı.

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Abdulkerim YAVUZ, ''İlimizde 2304 Okul Öncesi öğretmenimiz ve 40.787 Okul Öncesi öğrencimiz bulunmaktadır. Okul Öncesi eğitim; çocukların öğrenmeye olan ilgilerini uyandırır, çocukların var olan yeteneklerini görünür kılar, ilköğretime hazırlar, paylaşmayı, dayanışmayı, sosyalleşmeyi ve birlikte çalışmayı öğrenmelerini sağlar. Okul Öncesi Dönem eğitimin altın çağıdır. Bu döneme yapılan 1 birimlik yatırım orta ve uzun vadede yaklaşık 6-7 birim kazanç olarak topluma geri dönmektedir. İşte bizler de bugün burada bu altın çağa rehberlik eden değerli konuğumuz Sayın Prof. Dr. Belma TUĞRUL ve siz değerli Okul Öncesi öğretmenlerimiz ile bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İlimiz adına bu altın çağın önemini ve erken çocukluk eğitiminin gerekliliğinin farkındalığını arttırmak adına elimizden gelenin en iyisini yapmaya her zaman hazırız.'' dedi.

''Öğretmen Olmak Farklı, Öğretmenlik Yapmak Farklı''

38 yıldır teori ile pratiği bir arada sürdürmekte olduğunu söyleyen Oyun Savunucusu Sayın Prof. Dr. Belma TUĞRUL, nitelikli bir Okul Öncesi eğitim sürecinde, çocukların ilgilerinin, duygu ve düşüncelerinin temel alınması ve onların boş bir levha gibi düşünülmemesi gerektiğini kaydetti. TUĞRUL, konuşmasında çocuğun doğuştan getirdiği gücüne güvenmenin ve bu gücü kullanmak üzere, en etkili koşulların oluşturulmasının önemine dikkat çekti. Çocukları anlamanın yolunun onların gözünden dünyaya bakmayı başarmakla sağlanabileceğini belirten Prof. Dr. Belma TUĞRUL, çocukların kendilerini yürekten dinleyen, onları başkalarıyla kıyaslamadan olduğu gibi kabul eden, farklılıklara saygılı davranan, onları birbirleriyle kaynaştırmaya çabalayan, onların hayallerinin ortağı olup ilham veren, kendilerini cesaretlendiren ve oyun dostu olan öğretmenlerini unutmadıklarını belirtti.

Çocukların sorularının, onların öğrenme ilgileri konusunda açık ipuçları verdiğini ''Başka'' bakabilmeye yönlendirdiğini belirten TUĞRUL, öğretmenlere öğretmenlik anılarını yazma önerisini sundu. "Öğretmenler, öğrenmeye devam eden, çocuklara yeni ve başka dünyaların kapılarını açmak için cesaret veren kişilerdir. Sınıfınızda kaç çocuk varsa o sayıda öğretmen vardır. Her çocuk başka bir dünyadır ve bu başkalıklar bizi besler. Bu çocuklar bizi daha iyi öğretmen yapan çocuklardır." diyen TUĞRUL, çocuk ve öğretmen arasındaki bağa dikkat çekti.

Öğretmenlerin yoğun ilgisiyle devam eden seminerin sonunda Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Abdulkerim YAVUZ,  İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Belma TUĞRUL'a çiçek ve plaket takdiminde bulunarak değerli sunumları için teşekkür etti.

15-10-202115-10-202115-10-202115-10-202115-10-202115-10-202115-10-202115-10-2021

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.