ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “STEMRobotik” Projesiyle Bilim Yolculuğuna Devam Ediyor

Bugüne kadar başta Avrupa fonları olmak üzere Avustralya vb uzak kıta ülkelerden de fon almayı başaran Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ülkemizde öncü konumda takip ettiği STEM projesi için de Robotik alandaki desteği Amerika’dan almaya hak kazandı. 
Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü “STEMRobotik” Projesiyle Bilim Yolculuğuna Devam Ediyor

Amerikan Büyükelçiliği tarafından Small Grants teklif çağrısıyla organize edilen ve ekonomik refahın güçlendirilmesi kapsamında  ABD ve Türkiye arasındaki ticareti ve yatırımı teşvik eden, girişimciliği ve yeniliği destekleyen; Türk gençleri için bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanlarını destekleyen konular arasında yarışan projelerin sonuçları belli oldu.  

Grup bazında yapılan seçimler sonucunda Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Urfa STEM ekibi “STEMRobotic” adlı projesiyle dünya robot yarışmalarını düzenleyen International FIRST Committee ortaklığında 65.000 TL destek almaya hak kazandı.   

Proje Urfa STEM merkezinde öğrencilere yönelik eğitsel robotlardan oluşan bir sınıfı kurmayı amaçlayarak insansı robotlar üzerinden anaokulundan lise sonuna kadar Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü STEM Merkezinde robotik eğitimi vermeyi planlıyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin TURAN; STEMRobotic en basit anlamda günümüzdeki bir çok mühendislik biliminin entegre edilmiş hali. Özellikle programlama, elektronik, makine gibi alanların bir araya gelişinden oluşuyor. Bu bağlamda geçen yıl 10. Uluslararası Robot Yarışmasında Robotino kategorisinde Türkiye derecelerinin neredeyse tamamını alan bir ilden bahsediyoruz. Bizler Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak öncesinde de birçok robot yarışmasına katılmış bir iliz. Katıldığımız robot yarışmalarında edindiğimiz tecrübe ile bir ilke imza atarak FIRST yarışmasına katılmaya karar verdik. Bu bağlamda Türkiye’nin en büyük STEM ve BİLİM Merkezini kurarak bu alanda ne kadar iddialı olduğumuzu biliyoruz. STEM ve BİLİM Merkezimiz sayesinde sahip olduğumuz teknik tecrübe ile Amerika’da yapılacak bu yarışmada ülkemizi ve ilimizi derece alarak en iyi şekilde temsil edeceğimizi düşünüyoruz. STEM ve BİLİM merkezi ekibimizin yoğun çalışmaları ile yarışmada edineceğimiz tecrübeleri harmanlayıp ortaya çok güzel işler çıkaracağımıza eminiz.

 

Peki STEMRobotic projesinden öğrencilerimiz nasıl faydalanabilir diyorsanız detaylı bilgi için ve eğitim kurumlarının/okullarımızın STEM merkezinden en iyi şekilde yararlanabilmeleri için urfastem@gmail.com adresine maillerinizi bekliyoruz. Ayrıca “STEM Robotic Maker” eğitimlerine katılmak için https://www.facebook.com/urfastem adresinden grup olarak atölye başvurusu yapabilirsiniz. Türkiye’de sayılı merkezlerden biri olan Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü STEM merkezi tüm STEM eğitimlerini tüm yaş gruplarına ücretsiz şekilde vermektedir.

21-02-201721-02-201721-02-201721-02-2017 

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.