ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Şanlıurfa STEM ve Bilim Merkezi, Kendi Robotik Kodlama Kiti Olan "Göbeklitepe Kodlama Kiti"ni Üretti.

Şanlıurfa STEM ve Bilim Merkezi, Kendi Robotik Kodlama Kiti Olan

Şanlıurfa STEM ve Bilim Merkezini ziyaret eden Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Fevzi KURT, yapılan çalışmaları, atölyelerde üretilen ürünleri yakından inceleyerek Göbeklitepe Kodlama Kitinin üretim serüvenini Şanlıurfa STEM ve Bilim Merkezi öğretmenlerinden dinledi. 

Şanlıurfa STEM ve Bilim Merkezi öğretmenlerinden Halil İbrahim ÇETİN'in, "Göbeklitepe Kodlama Kiti'nin oluşturulması aşamasında ve eğitime entegre kısmında birçok kodlama kiti incelendi ve bunların hepsi ithal ürünlerdi. Öğrencilerimizin kodlama eğitimini kolay bir şekilde kavrayabileceği ve projelerini oluşturabileceği yerli ve milli Göbeklitepe Kodlama Kiti sayesinde hem Şanlıurfa'mızın tarihi dokusuna dikkat çekeceğiz hem de bu topraklarda geleceğin bilim insanlarını yetiştireceğiz. Şanlıurfa STEM ve Bilim Merkezinde vermiş olduğumuz eğitimlerimizde öğrencilerimize kodlama kiti ile eğitimler vererek onların mühendislik becerileri kazanmalarına yardımcı olacağız. En önemlisi de geleceğin evrensel dili olan yazılım dilini okul öncesinden itibaren öğrencilerimize öğreteceğiz. Önce prototip olarak oluşturulan ve eklentilerle beraber son hali verilen kodlama kitimiz artık eğitimde kullanıma hazırdır. Şanlıurfa STEM ve Bilim Merkezi olarak ilk hedefimiz, himayelerinizde ve yürütücülüğünüzde, Göbeklitepe Kodlama Kitini 1000 adet hazırlayarak köy okullarına ulaştırmaktır." şeklindeki brifinginin ardından bir açıklama yapan Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Fevzi KURT, şunları söyledi: Şanlıurfa STEM ve Bilim Merkezi öğretmenlerinin yeni projelerinden birinin de "Göbeklitepe Kodlama Kiti" olduğu öğretmenlerimiz tarafından ilan ediliyor. Bu kodlama kiti ile çocukların özgün düşünebilme, teknoloji tasarımı yapabilme, yazılım geliştirebilme gibi konularda yetenek kazanmasına katkı sunulacağı,  gençleri, geleceğin mesleklerine hazırlarken onların teknolojik yapıları tanıması ve kullanmasını sağlayacakları, öğretmenlerimiz tarafından uygulama sonunda elde edilecek bir hedef olarak takdim ediliyor. Büyük bir heyecan görüyorum öğretmenlerimin gözlerinde ve seslerinde. "Göbeklitepe Kodlama Kiti" hakkında planlama, tasarım, hedefleme ile ilgili tüm zihin jimnastiği sağlam ve tutarlı. Eminim hedefe ilerleyen süreçte motivasyonunuzu sürdürecek ve hedeflenenin de üzerinde bir merhaleye erişeceksiniz. Merkezimizde okulöncesinden itibaren tüm öğrencilerimiz ağırlanabiliyor. Öğretmenlere yönelik çok sayıda hizmet içi eğitim semineri ve kurs, burada gerçekleştiriliyor ve meslektaşlarınıza tecrübelerinizi iletiyorsunuz. Merkezdeki her bir atölyeyi, atölyelerde yer alan ürünleri dikkatle inceledim. Büyük bir emek görüyorum. Merkez öğretmenlerimiz olarak 21. yüzyıl becerilerinin geliştirilmesine ve bilenmesine yönelik çalışmaların kurgulayıcısı ve uygulayıcısısınız. Hızla büyüyen, gelişen ve değişen dünyada yeni nesillerin girişimcilik, eleştirel düşünme, yaratıcılık, problem çözme gibi 21. yüzyıl becerilerinin kazandırılmasında en kapsamlı rol sizlerde. Hepinize bu değerli yolda başarılar diliyorum. 

23-09-202123-09-202123-09-202123-09-2021

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.