ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Şanlıurfa'da Cumhuriyetin 100.Yılı Coşkuyla Kutlandı

Cumhuriyetin ilanının 100. Yılında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Şanlıurfa'da da coşkuyla kutlandı.
Şanlıurfa'da Cumhuriyetin 100.Yılı Coşkuyla Kutlandı

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunarak başlayan programda günün anlamına uygun şiirler okundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhuriyet Bayramı'na ilişkin mesajının okunmasının ardından Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak bir konuşma yaptı.

Vali Şıldak, "Cumhuriyetimizin yüzüncü yılının kutlama töreninde sizlerle birlikte olmak, bu haklı gururu vatandaşlarımızla paylaşmak hepimiz için bir şeref ve onurdur. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı kutlu olsun. Türkiye yüzyılının da başlangıcı olan yüzüncü yılımızın hepimize hayırlı olmasını, ülkemize güç, kuvvet, gelişme kazandırmasını temenni ediyorum." dedi.

Sözlerini sürdüren Vali Şıldak, "Bugün aslında hepimiz tarihi bir ana tanıklık ediyoruz. Bu bir dönüm noktası ve Türkiye yüzyılının da başladığı bir takvime denk geliyor. Cumhuriyet Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde kazanılmış bir mücadelenin adıdır. Bir var oluş savaşının, zaferle sonuçlandığı tarihi bir andır. Cumhuriyet, milletimizin gerçekten var olma mücadelesinin taçlandırılmasıdır, bağımsızlıktır. Uzun bir mücadelenin sonunda her alanda kazanılmış bir zaferdir." diye belirtti.

Vali Şıldak, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi; "Cumhuriyet medeniyettir, gelişmedir, büyümedir, kalkınmadır. Gençlerimizin, çocuklarımızın eğitimle buluşması ve daha iyi yetiştirilmesidir. Cumhuriyet kimsesizlere sahip çıkmaktır, kadına verilen değerdir. Bugüne geldiğimizde ise Cumhuriyet, 2023'de dünya gücü bir Türkiye'dir, bölgesel bir güçtür, insana verilen değerdir, mazlumların yanında olmaktır, sözü geçmek, sözü dinlenilmektir, güçlü bir orduya, güçlü bir savunma sanayine sahip olmaktır, sanayide atılım, tarımda sulama demektir, ulaşımda yol, hızlı tren ve her alanda gelişme demektir. Bugün Cumhuriyet dediğimizde güçlü yetişen bir gençlik, vatana sadakat, milletçe bütün olmak ve Türkiye sevdasıyla sevdalanmak demektir. Terörün her türüyle mücadele demektir, asla yılmamak, bölünmez bir ülke bütünlüğü için seve seve şehadete yürümek demektir. Bugün Cumhuriyet Türkiye Yüzyılı demektir.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde güçlü bir Türkiye olarak, yüzüncü yılımızı büyük bir gururla, mutlulukla paylaşıyoruz, yaşıyoruz. Yarınlara emin adımlarla, büyük umutlarla ilerliyoruz. Bir ve bütün olan Türkiye'nin bölünmezliği konusunda asla taviz vermeden yolumuza devam ediyoruz. Bugün birlik olma, beraberlik olma ve içimizdeki vatan sevdasının, ülke sevgisinin daha da güçlendiği gündür. Bugün kararlılığın, iradenin en zirve noktaya taşındığı gündür. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı kutlu olsun." 

Tören daha sonra halk oyunları, mehteran takımı, karate ve jimnastik gösterileriyle devam etti. Son olarak geçit töreninde asker, jandarma ve polis birlikleri ile okulların geçişiyle süren program araç konvoylarıyla sona erdi.

Kutlamalara Vali Hasan Şıldak'ın yanı sıra, Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, 20. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Büyükköroğlu, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, Cumhuriyet Başsavcısı Cuma Çoban, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mücahit Avkıran, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu, İl Emniyet Müdürü Erdem Bildirici, İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

30-10-202330-10-202330-10-202330-10-202330-10-202330-10-202330-10-202330-10-202330-10-202330-10-202330-10-202330-10-2023

 

 

 

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.