ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Şanlıurfa'da Liselere Geçiş Sınavı ( LGS ) Maratonu Sona Erdi

Şanlıurfa'da Liselere Geçiş Sınavı  ( LGS ) Maratonu Sona Erdi

 

Şanlıurfa'da Liselere Geçiş Sınavı  ( LGS ) Maratonu Sona Erdi

 

                                                                                

   Milli Eğitim Bakanlığı Liselere Geçiş Sınavı ( LGS ) Şanlıurfa'da 733 okulda, 63 Bin öğrencinin katılımı ile yapıldı.

   İki oturum halinde yapılan sınavda Korona Virüs tedbirleri kapsamında 9 Bin siperlik, 30 Bin eldiven, 234 Bin maske, 5 Bin litre el dezenfektanı ve 3 Bin litre yüzey dezenfektanı kullanıldı.

   Sınav sonrası bir açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürü İsmail YAPICIER sınava giren öğrencilerden istedikleri sonucu alamamaları halinde üzülmemelerini isteyerek '' Bu sınavlarda en iyi puanlı okullara girmek demek üniversitede istediği yere gelmenin garantisi değil önemli olan ne istediğinizi bilmenizdir. Kendi karakterlerinize uyan seçimler yaptığınızda kendinizi daha çok geliştirebilirsiniz. İşte o zaman herkesten bir adım önde hayata atılırsınız. '' dedi.

   Öğrenci velilerine de tavsiyelerde bulunan Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü İsmail YAPICIER, '' Sonuç ne olursa olsun çocuğun özgüvenini sarsacak sözlerden kaçınmalı, en önemlisi de çocuklarının başarıları üzerinden rekabete girmekten vazgeçmeliler. Her bireyin yeteneği ve kapasitesi farklıdır. Öğrencinin her alanda başarı göstermesini beklemek ve onun yapabilecekleri ile sizin beklentilerinizin arasında uçurum olması onu olumsuz yönde etkileyecektir. Bunun yerine onu daha iyi tanımaya ve yeteneklerini görmeye çalışmalısınız. Her zaman ders olmaz, sosyal aktivite ile çocuğunuzun hayattan keyif almasına yardımcı olmalısınız. Yeterli düzeyde kaygı motivasyon arttırıcı etki verir. Olumsuz yüksek kaygı ise yıkıcıdır, ve bu kaygı bulaşıcıdır. Aile bireylerinden birinin kaygı seviyesinin yükselmesi diğer bireyleri de etkileyecektir. Bu nedenle aile kaygısını kontrol altına alarak çocuğun kaygısının yeterli düzeye gelmesine yardımcı olunabilir" şeklinde konuştu.

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.