ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Şanlıurfa´nın ilk ve tek "E-Sınav Salonu" tanıtıldı

 
Şanlıurfa´nın ilk ve tek "E-Sınav Salonu" tanıtıldı

Şanlıurfa’da faaliyet gösteren motorlu taşıtlar sürücü kursu yöneticilerine E-Sınav sistemi ve "E-Sınav Salonu" tanıtıldı. 

Yenişehir Halk Eğitim Merkezinde, İl Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ tarafından gerçekleştirilen toplantıda sistem ve E-Sınav Salonu hakkında bilgilendirme yapılarak, E-Sınav Salonu’nda motorlu taşıtlar sürücü kursu (MTSK) yöneticileri ile deneme sınav uygulaması gerçekleştirildi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulamaya konan ve Yenişehir Halk Eğitim Merkezi´nde hizmete açılan E-Sınav Salonu ile MTSK yazılı sınavları artık basılı evrak kullanılmaksızın gerçekleştirilebilecek. Sınav uygulama ve değerlendirilmesine ilişkin her türlü işlem elektronik ortamda ve bilgisayarlar aracılığıyla online olarak yapılabilecek. Şanlıurfa başta olmak üzere Güneydoğu Bölgesi’ndeki illerin ihtiyacını karşılayacak olan E-Sınav Salonu’nda tek seferde 20 aday sınava girebilecek, sınav bitiminde de sonuçlarını öğrenebilecek. Talep olması durumunda hafta içi mesai saatleri sonrasında veya hafta sonu oturum sayısı artabilecektir. Böylece adaylar teorik eğitimler sonrası yazılı sınav için çok fazla beklemeden E-Sınav sistemi ile sürücü belgelerini daha kısa sürede alabilecek.

İl Milli Eğitim Müdürü İLCİ ; “İşlemler online yapılacak”
Konuya ilişkin Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ tarafından yapılan açıklamada, “Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulamaya konan ve Haliliye İlçesi Yenişehir Halk Eğitim Merkezi´nde hizmete açılan E-Sınav Salonu ile MTSK yazılı sınavları artık basılı evrak kullanılmaksızın gerçekleştirilebilecek. Sınav uygulama ve değerlendirilmesine ilişkin her türlü işlem elektronik ortamda ve tablet bilgisayarlar aracılığıyla online olarak yapılabilecek” denildi.

“Çok fazla beklemeyecekler”
Açıklamada, “İlimiz başta olmak üzere bölgemizin hatta tüm Türkiye’nin ihtiyacını karşılayacak olan E-Sınav salonunda tek seferde 20 aday sınava girebilecek, adaylar sınav bitiminin hemen ardından sonuçlarını öğrenebilecek. Sınavlar hafta içi ve hafta sonları mesai saatleri içerisinde yapılacaktır. Talep olması durumunda hafta içi mesai saatleri sonrasında veya hafta sonu oturum sayısı artabilecektir. Böylece adaylar teorik eğitimler sonrası yazılı sınav için çok fazla beklemeden E-Sınav sistemi ile sürücü belgelerini daha kısa sürede alabilecektir” dedi.

Ayrıca konu ile alakalı açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Abdülkerim YAVUZ;

"Çok çevreci bir sınav"

Günümüzde gelişen teknolojiyi bakanlığımız halkımıza açmıştır, özellikle, sınavlarda da e-sınav sistemine geçerek bir ilke imza atmıştır. Bu sınav, her şeyden önce çok hızlı. Ayrıca,  sınav evrakı basmamıza gerek kalmıyor. Böylece, evraklarının sevkıyat sürecini ortadan kaldırmış ve maliyeti de düşürmüş oluyoruz. Aynı zamanda çok çevreci birsınav olarak nitelendirebiliriz" diye konuştu.   Sınav salonlarında, kursiyerlerin oturacağı masadaki tabletlere, kimlik bilgilerinin yansıtıldığını ifade eden YAVUZ, ekranındaki fotoğraf ve bilgilerinin, sınav görevlisi tarafından kontrol edilerek kimlik tespitinin yapıldığını belirtti.  

"Biyometrik fotoğraflarla kimlik tespiti yapılacak"  

MTSK´larda, uygulanan e-sınavın, çok güvenli olduğunun ve kimlik bilgilerinin ekranlarda yer aldığının altını çizen YAVUZ, ilerleyen süreçte tabletlerdeki ön kameralarla, sınava giren kişilerin biyometrik fotoğraflarının çekilerek kişinin aday olup olmadığının sistem üzerinden tespit edeceğini kaydetti.  

"Kapalı devre sistemden, sorular ekrana yansıtılıyor "  

İl Milli Eğitim Müdürü İLCİ ve beraberindekiler daha sonra Yenişehir Halk Eğitim Merkezinde ki e -sınav merkezini MTSK yetkilelerine ve katılımcılara gezdirdi. Sınav salonlarında, her öğrencinin önünde, sadece Bakanlığın soru bankasına, kapalı devre Güvenli İnternet (VPN) ağı üzerinden bağlanabilen birer tablet yer alıyor.   Öğrencinin sınava başladığı anda, şifre ile soru bankasından rastgele seçilen 50 soru öğrencinin yanıtlaması için ekrana geliyor. Her öğrenci için ayrı sınav sorusu ekrana yansıtılıyor.  Sınav salonlarında iki ayrı kamerayla kayıt yapılıyor. Öğrenci sınavını bitirdikten sonra sınav salonunun dışında yer alan, KİOSK sonuç alma ekranından, T.C. kimlik numarasını girerek, sınav sonucunu öğrenebiliyor ve çıktısını alabiliyor. Sonra kursa giderek direksiyon sınavına giriyor.

 

 

12-01-201712-01-201712-01-201712-01-201712-01-201712-01-2017       

 

 

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.