ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ŞEHRİMİZE ‘’ŞANLI ‘’UNVANI VERİLİŞİNİN 34. YIL DÖNÜMÜ DÜZENLENEN TÖRENLERLE KUTLANDI

ŞEHRİMİZE ‘’ŞANLI ‘’UNVANI VERİLİŞİNİN  34. YIL DÖNÜMÜ DÜZENLENEN TÖRENLERLE KUTLANDI

Şanlıurfa’ya Kurtuluş Savaşında gösterdiği kahramanca mücadeleden dolayı 22 Haziran 1984 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ‘’Şanlı’’ unvanının verilişinin 34. Yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı.

Şehitlik Anıtına çelenklerin bırakılmasının ardından saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan törene; Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin,  Şanlıurfa’ya ‘’Şanlı’’ unvanını verilmesini sağlayan eski Milletvekili Osman Doğan, 20. Zırhlı Tugay komutanı Tuğgeneral İsmail Hakkı Köseali, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdülkadir Açar, İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan ile birçok kamu kurum ve kuruluş müdürü katıldı.    

Günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunmasının ardından Şanlıurfa’ya 1984 yılında ‘’Şanlı’’ unvanının verilmesi ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisine kanun teklifi sunan eski Milletvekili Osman Doğan, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

TBMM’ye teklif vermeden önce verilen teklifleri ve çalışmalar incelediğini kaydeden Doğan, muhtelif zamanlarda 4-5 Milletvekilinin Urfa’nın ünvanla taltif edilmesini denediğini ancak tekliflerini komisyona ulaştırma imkânını dahi bulamadıklarını öğrendiğini söyledi.

‘’Şanlıurfa’da doğup büyüdüğünü milletvekili seçildiği zamanda ülkesine, vatanına, bayrağına ve mukaddesatına hizmet etme idealiyle dolu bir genç olduğunu dile getiren Osman Doğan, Urfa’nın hak ettiği değeri alması için bu unvanı alması için bu kanun teklifini hazırladığını, hazırladığı kanun teklifini dönemin Başbakanı Turgut Özal’ın yardımı ile TBMM’den geçirme imkanı bulduğunu hatırlattı.’’

  ‘’Şanlı’’ unvanının verilişinin 34. Yıl dönümünde Şanlıurfa’nın tarihten gelen milli, manevi yapısına dikkat çeken Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin konuşmasında şunları söyledi:

‘’Hz. İbrahim’in zalim Nemrut’un saltanatına karşı kahramanca duruşunun, halka teslimiyetine ve misafirperverliği ile insan sevgisinin mirasçı olan Urfa halkına ulusal kurtuluş savaşında gösterdiği kahramanlık ve cesaretin nişanesi olan ‘’Şanlı’’ unvanının verilmesinin 34.yıldönümü vesilesiyle tüm Şanlıurfalı kardeşlerimi en derin duygularımla tebrik ediyor, bu şanlı destanının kahramanları olan on ikiler, kurtuluş mücadelesin de en yüksek mertebeye erişen aziz şehitlerimizi ebediyete intikal etmiş gazilerimize rahmet ve minnetle anıyor mekanları cennet olsun diyorum.

Kurtuluş Savaşımızın yaşandığı yıllarda, tüm imkansızlık ve yoksulluklarına rağmen kutsal saydıkları bayrak ve vatan uğruna düşman karşısına dikilen ve işgalci Fransız güçlerini bozguna uğratarak 11 Nisan 1920 tarihini kurtuluş günü olarak kutlayan Urfalıların bu kahramanlığı, ulusal bağımsızlığın elde edilmesine de büyük moral kaynağı olmuştur. Tarihin her döneminde vatanının, hürriyet ve bağımsızlığın sembolü olan bayrağımızın, maneviyatımızın, kültür ve medeniyetimizin ebediyen yaşaması için hiçbir fedakarlıktan çekinmeyen Şanlıurfalılar, kutsal saydıkları tehlikeye düştüğü her zaman aynı anda bu fedakarlığı göstermiştir.12 Haziran 1984 tarihinde ise ‘’Şanlı’’ unvanı verilmesi teklifi kabul edilmiş, 22 Haziran 1984 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘’3020 sayılı kanun’’ ile Urfa ilinin adı ‘’Şanlıurfa’’ olarak değiştirilmiştir. ’’dedi.

Tören, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin tarafından ‘’Şanlı’’ Unvanını Türkiye Büyük Millet Meclisine kanun teklifi olarak sunan eski Milletvekili Osman Doğan’a günün anısına plaket takdim etmesiyle son buldu.

23-06-201823-06-201823-06-201823-06-201823-06-201823-06-201823-06-201823-06-2018

 

 

 

 

 

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.