ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sen Yaz Urfa Okusun Projemiz Hayata Geçti

Sen Yaz Urfa Okusun Projemiz Hayata Geçti

 

    "Sen Yaz Urfa Okusun, Göbeklitepe Yazarlık Okulu Atölyesi" Şanlıurfa İl Milli Eğitim
Müdürlüğü
 AR-GE biriminin koordinasyonu ile yürütülen bir projedir.

     Proje kapsamında Merkez üç ilçemizde yer alan (Karaköprü-Haliliye-Eyyübiye) resmi ve özel İstekli ortaokul ve liselerdeki öğrencileri kapsayan, yazarlık okulu projesinde, yazma konusunda isteği ve yeteneği olan öğrencileri keşfetmek, öğrenciler için yazarlık atölyesi oluşturmak, oluşturulan bu atölyede onları Türk ve Dünya edebiyatının seçkin eserleri ve yazarlarıyla tanıştırmak hedeflendi.

    Dahası Katılımcı öğrencilerimizi popüler edebiyatın sığlığından ve zevksizliğinden uzak tutmak, gençlerimizin hayal gücünü, iletişim becerilerini, ikna etme kabiliyetlerini geliştirmek, oluşturulan bu atölyede onların yazma faaliyetlerine yön verecek eğitimler almalarını sağlamak, uygulamalar yoluyla yazma faaliyetlerini daha disiplinli ve verimli hale getirmek, öğrencilerimize yaratıcı okuma becerisi kazandırmak, kendilerini daha iyi ifade edebilmelerine olanak sağlamak istendi.

    En önemlisi Türk dilini ve imkanlarını kavrayarak dil zevkinin gelişmesine yardımcı olmak ve Projemizde ülkemizin sanat ve kültür dünyasına nitelikli, milli ve manevi değerlere saygılı entelektüel nesiller yetişmesine katkı sağlamak amaçlanmıştı.

Sen Yaz Urfa Okusun Projemiz Yoğun İlgi Gördü

    Projemiz 3 ayrı kategoride değerlendirildi bunlar İlkokul 4. Sınıf, Ortaokullar ve Liseler

    Şanlıurfa ili merkez ilçelerinde bulunan resmi ve özel tüm ilkokul dördüncü sınıf ortaokul ve liselerin katılımları ile ayrı ayrı kategorilerde projeye katılım sağlandı. Bünyesinde birden fazla okul türü bulunduran kurumlar dâhil her kurum eserleri ile projeye yoğun ilgi gösterdi.

    Katılım gösteren öğrencilerin kaleme aldığı eserler okul, ilçe, il komisyonlarınca değerlendirildikten sonra kitap haline getirildi. Kitabımız Şanlıurfa'daki tüm ilkokul, ortaokul ve liselere ayrıca 80 İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilecektir.

    Dağıtımı yapılacak kitapta eseri yer alan öğrencilere İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde açılacak "Göbeklitepe Yazarlık Atölyelerinde" yazarlık eğitimi verilecek bu eğitimin sonunda öğrencilerin kaleme alacağı eserlerde kitap haline getirilerek Şanlıurfa'daki tüm ilkokul, ortaokul ve liselere ayrıca 81 İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilecektir.

    Proje büyük ilgi görmüş olup Projemizin " Sen Yaz Urfa Okusun" ayağını gerçekleştirmiş bulunuyoruz İlkokul/ortaokul 1 cilt ve lise 1 cilt toplam 2 cilt  olmak üzere Şiir ve hikaye kategorisinden toplam 99 eser kitaplarda yer almaktadır. Projemizin diğer ayağı olan "Göbeklitepe Yazarlık Atölyesi" ise 2020-2021 eğitim öğretim yılında faaliyete geçecektir.

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.