ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

STEM PROJE EKİBİNİN İRLANDA ZİYARETİ

Japonya, Güney Kore ve ABD gibi teknolojide büyük ilerlemeler sağlamış ülkelerde uygulanan STEM eğitim modelinin Şanlıurfa’da uygulanması için somut adımlar bir bir atılıyor… Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü STEM Projesi kapsamında Dublin STEM Teknik İncelemesi yapıldı…
STEM PROJE EKİBİNİN İRLANDA ZİYARETİ

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 2015 yılı Türkiye Ulusal Ajansı başvuruları kapsamında sunduğu robot ve mekatronik alanında İrlandalı ve İtalyan kurumlarla yürüttüğü AB destekli STEM: Geleceğin Mühendisleri Projesi  ilimizde uygulanmaya başlandı. 

Yurtdışı çalışmaları incelemek amacıyla 11-15 Nisan 2016 tarihinde İrlanda’nın başkenti Dublin’de yerel eğitim otoritesi olan Blackrock Education Center binasında Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sadullah GENCER ve Ar-Ge’den proje sorumlusu Ahmet GÖÇEN’in katılımıyla STEM eğitimi ve yönetimi toplantıları düzenlendi. Dublin Blackrock Education Center Müdürü Pat Seaver’ın organizesinde İrlanda Bakanlık yetkililerinin de sunum yaptığı toplantılara katılan GAP Teknik Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Hüseyin KAYA ve Karaköprü Ortaokulu Müdürü Sinan KANAT ayrıca okul ziyaretleri kapsamında farklı yaş gruplarında STEM uygulamalarını inceleyerek okullarındaki öncü çalışmalar için örnekleri inceledi. Nitekim ilimizde proje başladıktan sonra STEM etkinliklerinin öğrencilerin dikkatini ve ilgisini ciddi şekilde çekmesi sonucu Karaköprü Ortaokulu hafta sonları da gönüllü öğretmen ve öğrencileriyle mühendislik eğitimine devam ediyor. Bu toplantı sayesinde farklı örnekleri inceleyen proje katılımcıları 2016 yılı için uygulama planını oluşturdu. 

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü projelerden sorumlu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet ERCAN “İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 2016 eğitim çalışmaları arasında yürütülen STEM projesini en önemli projelerden birisi olarak gördüklerini ve bunun için Yenişehir Halk Eğitim Merkezinde atölye çalışmalarına başladıklarını ” belirtti. 

İrlandalı Eğitim Yetkilileri, İtalyan Bio-robotik Enstitüsü ve Eğitim Kurumları İdarecileri ve Türkiye Ulusal Ajansı Uzmanları Şeraye Karapür ve Ali Kaya’nın katılımıyla yapılan Dublin’deki görüşmeler sonucunda Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ ilimizde yürütülen STEM projesinin önemi Milli Eğitim Bakanlığının son günlerde STEM Modeline Geçiş ile ilgili yaptığı haberlerden de anlaşıldığını ifade etti. İLCİ sözlerini projenin ilimiz öğrencileri için yeni bir gelecek ve kariyer basamağı vesilesi olacağını belirterek iyi dilekleriyle noktaladı.

18-04-201618-04-201618-04-201618-04-2016
Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.