ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SURİYELİ YETİM ÖĞRENCİLERİN MUTLULUĞU

SURİYELİ YETİM ÖĞRENCİLERİN MUTLULUĞU

Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan savaş mağduru yetim kız çocukları unutamayacakları bir gün geçirdiler.

Suriye’de yaşanan savaş ile birlikte ülkelerini terk etmek zorunda kalan Suriyeli vatandaşların eğitim, iş, barınma ve beslenme gibi ihtiyaçlarının karşılanmasında Şanlıurfa Valiliği ile beraber birçok alanda müdürlüğümüz çalışmalar yürütmektedir.

Kuveyt’teki yardım severlerin Türkiye’de yaşayan Suriyeli ailelere yaptıkları yardımların ulaşması noktasında Milli Eğitim Müdürlüğü ile Kuveyt Necat Yardım Derneği arasındaki sürekli olan işbirliği ile güzel olaylara imza atılmaktadır.

Bu gayretlerin bir meyvesi olan Muhammed Abdülvahit El-Eyyüb Kız Yurdu son dönemlerde yapılan örnek bir tesis olarak Suriyeli öğrencilere hizmet veriyor.

Kuveyt Necat Yardım Derneği temsilcilerinden oluşan 35 kişilik heyetin Şanlıurfa’ya gelişiyle birlikte müdürlüğümüz tarafından 5 günlük bir program düzenlendi. Suriyeli ailelere yapılan yardımları, çadır kamplarının durumlarını ve çeşitli temasları temel alan programın ilk günü Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin’in de katılım sağladığı Muhammed Abdülvahit El-Eyyüb Kız Yurdunda düzenlenen yemekli program oldu.

Yurtta kalan öğrencilerin hazırladığı gösterilerle başlayan program, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin’in yaptığı konuşmayla devam etti. İslam coğrafyasında sıkıntı içerisinde olan bölgelere el uzatan herkese teşekkür ederek konuşmasına başlayan Erin, Biliyoruz ki her zorluğun sonunda bir kolaylık vardır. Ümmet olarak bu zorlukların hepsini aşacak ve yeryüzüne tekrar merhameti, hakkı ve hakkaniyeti hep birlikte yaymış olacağız” dedi. Bireyler olarak, toplum olarak, millet olarak ve devletler olarak imtihandan geçtiğimizin farkında ve idrakinde olmamız lazım. Bu sınavda biz Türkiye olarak Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi kapılarımızı ve bağrımızı kardeşlerimize sonuna kadar açtık. Bu kardeşlerimiz için yapmamız gereken daha çok şey olduğuna da inanıyoruz. Devletimizin yaptıklarının yanı sıra özellikle İslam ülkelerinin de yardımları var ama bunların içerisinde Kuveyt’i her zaman söylediğimiz gibi ayrı tutuyoruz. Halkıyla, hayır kuruluşlarıyla ve devletiyle bu kardeşlerimizin en fazla yanında olan da yine Kuveyt Devletidir” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ve Necat Yardım Derneği temsilcilerinin eşlik ettiği Muhammed Abdülvahit El-Eyyüb Kız Yurdu öğrencileri Piazza AVM’de ileriki yaşlarında tebessümle hatırlayacakları anlar yaşadılar. Necat Yardım Derneğinin finansmanını sağladığı ve 70 kız öğrencinin her birine verilen hediye çekleriyle belirlenen bir giyim firmasından alışveriş yapan öğrenciler öncesindeyse oyun salonunda 1 saati aşkın bir sürede doyasıya eğlendiler.

31-01-201931-01-201931-01-201931-01-201931-01-201931-01-201931-01-201931-01-201931-01-201931-01-201931-01-201931-01-2019

 

 

 

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.