ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜRKİYE´DE BİR İLK "BİR AVUÇ TOHUM BİR ÖMÜR ÖZGÜRLÜK"

Türkiye’nin ilk ve tek Uluslararası Tarım Lisesi olan Altınbaşak Uluslararası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün destekleri ile Türkiye’de bir ilke daha imza atıp ATA Tohum Merkezini kurarak ‘’ Bir Avuç Tohum Bir Ömür Özgürlük‘’ sloganıyla 37 dönüm arazi üzerinde yerli tohum üretimini gerçekleştirecek.
TÜRKİYE´DE BİR İLK "BİR AVUÇ TOHUM BİR ÖMÜR ÖZGÜRLÜK"

Ülkemizde Mesleki ve Teknik Eğitim okullarının desteklenmesi ve atılımın gerçekleşmesinin en güzel örnekleri Şanlıurfa’da atılan tohumların meyvelerini vermesi ile gelişmeye devam ediyor.

Son dönemde İl Milli Eğitim Müdürlüğü´nün Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin cazibe merkezi olabilmesi için yaptığı çalışmalarla Şanlıurfa ülke genelinde dikkatleri üzerine çekiyor.

Türkiye’nin ilk ve tek Uluslararası Tarım Lisesi olan 11 derslikli Altınbaşak Uluslararası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün destekleri ile Türkiye’de bir ilke daha imza atıp, ATA Tohum Merkezini kurarak ‘’ Bir Avuç Tohum Bir Ömür Özgürlük‘’ sloganıyla 37 dönüm arazi üzerinde yerli tohum üretimini gerçekleştirecek.

Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin Ahşap, Metal İşleri gibi birçok bölümünde eğitim gören öğrenciler şimdiye kadar hayata geçirdikleri çalışmalarla okullarının döner sermaye gelirlerini artırmanın yanı sıra sosyal sorumluluk projeleri ile de ihtiyaç sahibi insanların kalbine dokunmaya çalışıyor. Diğer yandan tarım şehri olan Şanlıurfa’nın Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası tarım okuluna ev sahipliği yapmasını avantaja çevirip okullarında yerli tohumla ürettikleri çeşit çeşit sebze ve meyveleri yoksul ailelerin sofrasına ulaştırmayı, pansiyon ve okul yemekhanelerine de destek olmayı hedefliyorlar.

Tarla, Bahçe Bitkileri, Süs ve Peyzaj Bitkileri, Tarım Aletleri ve Makineleri Bölümlerinin bulunduğu Uluslararası Tarım Lisesi ile ilgili bir açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Şerafettin TURAN, bereketli topraklara sahip tarım şehri Şanlıurfa’da Tarım Lisesi yalnız ülke tarımı için değil dünya ülkeleri için de umut ışığı olma özelliği olduğunu belirtti.

İl Müdürümüz Şerafettin Turan yaptığı açıklamada: “11 derslikli Altınbaşak Uluslararası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde önümüzdeki dönem içerisinde Sudan, Etiyopya, Nijerya gibi açlık ve yoksulluk içerisinde yaşayan Afrika ülkelerinden öğrenciler burada eğitim alarak kendi ülkelerindeki açlığı yoksulluğu çözme girişimlerinde bulunacaklardır. Bu yönü ile bile Peygamberler Şehri Şanlıurfa’da dünya insanlığına destek olunacak olması bizlere ayrı bir gurur veriyor. GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün de vermiş olduğu destekle kurulacak olan ATA Tohum Merkezi ile birlikte 37 dönüm arazi üzerinde yapılacak yerli tohum üreticiliği ile köy köy dolaşarak bölge çiftçimize yerli tohum dağıtacağız. Ayrıca Tarım Lisemizdeki öğrencilerimizin aileleri genelde tarım ile uğraşan çiftçi aileler, ileriye dönük olarak ilimizde daha bilinçli bir tarım üretimi olacağına inancım tamdır.’’ dedi.

Mesleki ve Teknik Eğitimden sorumlu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İbrahim CANBEK ise Şanlıurfa’da Mesleki eğitimde birçok bölümde çok güzel çalışmalar yapıldığını belirterek ; ‘’İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak amacımız tüketen değil üreten bir nesil yetiştirmek, son dönemlerde bu anlamda büyük mesafe katettiğimiz inancındayım. Aldıkları eğitimi mesleki ve teknik anlamda kazanca çeviren yeri geldiğinde ihtiyaç sahiplerinin yanında olup destek çıkarak toplum bilinci kazanmış bir nesil için Şanlıurfa’da güzel şeyler olduğunu söyleyebilirim’’ dedi.

26-02-201926-02-201926-02-201926-02-201926-02-2019

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.