ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

VALİ AMCALARI ÖĞRENCİLERLE FİLM İZLEDİ

VALİ AMCALARI ÖĞRENCİLERLE FİLM İZLEDİ

     Sinema, günümüzde  televizyon ve internetten sonra kitle iletişim araçları içersinde en etkin olanlarından birisidir. Kitle iletişim araçları içersinde film, en yaygın olanıdır. Okuma yazması olmayan kimselere bile kolayca hitap edebilen, kolay anlaşılabilen hareketli resim, söz, yazı ve müzikle oluşmuş bir anlatım olanağına sahiptir.

     Özellikle halk eğitimi açısından sinema, genel kültürü arttırıcı bir araçtır. Halkın bilgi, görgü ve davranışlarını değiştirici yönde etkisi büyüktür.  Konuşmak, yurdu tanımak, yeme içme, giyinme gibi çeşitli durumlarda davranış değişikliğini olumlu yönde etkileyebilecek bir araçtır.

    Bu kapsamda Sayın Valimiz İzzettin KÜÇÜK  I. Dönem Karne töreninde Veysel Karani Kız İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerine vermiş olduğu filim izleme sözünü gerçekleştirdi. Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonu ses sistemleri, Şanlıurfa Valiliğinin destekleriyle yenilendi. Böylece daha modern ve kullanışlı hale getirilen salonda ilk film gösterimini sözünü vermiş olduğu Veysel Karani Kız İmam Hatip Ortaokulu öğrencileriyle buluşarak gerçekleştirdi.

    Veysel Karani Kız İmam Hatip Ortaokulu öğrencileriyle 120 Filmini izleyen Vali KÜÇÜK, öğrencilerin eğitim öğretiminin yanında kültürel ve sanatsal alanda da tekamül göstermelerinin elzem olduğunu belirtti. Öğrencilerin coşkusuyla karşılanan Vali İzzettin Küçük, film gösterimi öncesinde öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada: “Söz vermiştik, artık öğrencilerimizin kendilerine mahsus sinemaları olacak. İstediğiniz zaman burayı kullanabileceksiniz. En güzel ve en yeni filmleri gelip burada ücretsiz izleyebileceksiniz. Biz ne yapıyorsak sizi düşünerek yapıyoruz” dedi. Aldıkları yeni müjdelerle öğrenciler, mutluluklarını gizlemeyerek Vali İzzettin Küçük’ e alkışlarıyla sürekli teşekkür ettiler. Konuşmasında müjdelerini sıralayan Vali İzzettin Küçük: “Büyükşehir Belediye Başkanımızla konuştum, iki yeni otobüs aldılar. Özellikle bahar gelince her gün birkaç okulla müzeleri ve ören yerlerini yine ücretsiz olarak gezeceksiniz. Bir de sizler için spor sahalarını arttırıyoruz. Dört ay içinde on tane yeni semt sahası yapacağız. Bütün bunlar sizler için olacak” dedi.

     İl Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ ise yaptığı konuşmada;´´ Eğitim çok boyutları olan bir faaliyettir. Sinemada bunlardan birisidir. Çocuklarımızın modern dünyada ilgi ve becerilerini arttırmaya yönelik görsel bilgi ve birikimlerine değer katmaya yönelik zaman zaman çocuklarımızı sinema sanatıyla buluşturup bu alanda yeni heyecanlar yaratmaya çalışacağız. Çocuklarımızın bilgi ve bilime ulaşma yolunda yeni ufukları açma çabalarına vesile olacak sinema filmlerini öğrencilerimizle buluşturuyoruz. Zaman zaman sıkıldıkları, yoruldukları, dinlenmek istedikleri, zihinsel faaliyetlerini yürütecekleri bir alan olarak salonumuzu kullanacağız. Bütün okullarımızın, bütün öğrencilerimizin yararlanması için çaba göstereceğiz. Bu katkılarından dolayı Sayın Valimize huzurlarınızda teşekkür ediyorum.´´ dedi.

    Konuşmaların ardından yeni ses ve görüntü sistemiyle donatılan salonda 120 kahraman çocuğun hikâyesinin anlatıldığı ´´120´´  adlı film yayınlandı.

24-02-201624-02-201624-02-201624-02-201624-02-201624-02-2016

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.