ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ZEKA GÜCÜ SINIFININ AÇILIŞI YAPILDI

ZEKA GÜCÜ SINIFININ AÇILIŞI YAPILDI

Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) bünyesinde TURKCELL GSM firmasının gerçekleştirdiği Zeka Gücü Projesi kapsamında kurulan Zeka Gücü Sınıfının açılışına Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı İbrahim Er, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Emre Bilgili, İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, TURKCELL Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Koç, İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan,  öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı İbrahim Er yaptığı konuşmasında projenin önemini vurgulayarak, "Türkiye'nin en genç nüfusa sahip olan ili Şanlıurfa'dır. Güney sınırımızda yaşanan iç çatışma ortamından gelen bir göçte var. 75 bin öğrenci var. Bütün bu sorunlarla baş etmek çok kolay değil. İnşallah Şanlıurfa eğitim göstergeleri bakımından daha ileriye çıkacaktır. Bunu hep beraber yapacağız. Merkez teşkilatı olarak üzerimize düşeni yapacağız. Sizlerle işbirliği içerisinde bu gayreti sarf ederek, Şanlıurfa'yı daha yukarı taşıma adına çalışmalarımızı sürdüreceğiz."dedi.
Açılışta bir konuşma yapan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, " Devletimizin birliği ve bütünlüğüne, milletimizin istikrarına ve istikbaline ve selametine kast etmiş olan farklı düşüncelerin istismar aracı olmaktan gençlerimizi öğrencilerimizi kurtarmak için çok daha büyük maliyetler ödeme durumuyla karşı karşıya kalmaktayız. Dolayısıyla bunun da bir kader olmadığını Şanlıurfa'nın, o bütün dünyaya medeniyet sunan ilim ve bilim adamları ve fikir adamları yetiştirdiği döneme tekrar çevirebileceğini, dönüştürülebileceğini ifade ediyorum. Bu anlamda bu tür merkezlerin ilimizde açılmasını memnuniyetle karşılıyoruz" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Emre Bilgili: "Aklın rehberliğinde zekayı yönlendirebilmeyi sağlamaya çalışıyoruz. BİLSEM'lerde  43 bin öğrencimiz var ama, 3 ay sonra yeni dönemde öğrenci sayımızın 70 bin olacağını kuvvetle varsayıyoruz. BİLSEM'ler çok önemli yetenek havuzları. Türkiye'nin 70 bin kişilik özel yetenekli öğrenci havuzu var. Türkiye'nin değerini hep beraber geliştirmekle sorumluyuz. Çocuklarımızın ortamını ne kadar zenginleştirirsek o kadar büyük işler ortaya çıkaracaklar. İşte Turkcell'le birlikte Zeka Gücü sınıflarında tam olarak bunu yapıyoruz. Ayrıca önümüzdeki dönem hedefimiz bütün sınıflarımızı Yapay Zeka atölyeleriyle donatmak. Bunu da başaracağımıza inanıyoruz."

Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Koç ise  "Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Koç Zeka Gücü sınıfları ile üç yıl önce yakılan teknoloji eğitimi ışığının hızla yayılmasından memnuniyet duyduklarını ifade etti. Koç, "Bilgisayar üç medeniyetin ortak üretimidir. Ama en son batı medeniyetinin ürünü olduğu için diğerleri pek dikkate alınmıyor. Çünkü hayat boşluk kabul etmez. Şimdilerse bu boşluğa sebep olan iki medeniyet, artık kendilerini göstermeye başladı. Bilgisayarın temeli olan 'Abaküsü' bulan Çin medeniyeti ile onluk sistemin ve sıfırın mucidi İslam ve Hint medeniyeti. Biliyorsunuz Batı medeniyeti de süper iletkenleri ortaya koyarak katkı vermiştir. Nihai olarak Batıdaki onca gelişmelere rağmen, bu üç medeniyetten ikisi de baş göstermeye başladı. Çin ve Hindistan önemli atılımlar içindeler. Bizler de Turkcell olarak bu yeni çağa ve şartlarına ayak uydurma konusunda Türkiye'nin geleceğine katkı sunma gayreti içindeyiz. Hayırlı bir hizmet yaptığımıza inanıyoruz"dedi.
Yapılan konuşmaların ardından Haliliye Bilim ve Sanat merkezin deki zeka gücü sınıfının açılışı katılımcı protokol tarafından gerçekleşti.

13-06-201913-06-201913-06-201913-06-201913-06-201913-06-201913-06-201913-06-201913-06-201913-06-201913-06-201913-06-201913-06-201913-06-201913-06-2019


 

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.